Для будинку
Для бізнесу

Експертна думка: Електроопалення є зваженим рішенням для міст України

Слідом за Нікополем, Марганцем і Покровом, в кінці березня рішення відмовитися від центрального опалення ухвалила міськрада Кам’янського (місто з 230 тис. населення в Дніпропетровській області). Такий перехід для міст України є абсолютно виправданим заходом, однак вимагає зваженого і системного підходу, – зазначив в авторській колонці видання «Економічна правда» керівник офісу стратегічних проектів “ДТЕК Енерго” Ігор Маслов. Експерт пропонує мерам міст 5 кроків – як відмовитися від проблемного центрального опалення та зробити це максимально безболісно і ефективно.

Ігор Маслов підкреслює: через поспіх переходу на альтернативні джерела теплопостачання нерідко на другий план відкладається чи не найважливіша деталь – електричні мережі міста неможливо посилити та оновити в ризиковано стислі терміни.

«Якщо перевести на” розетку “навіть половину міста Кам’янського до наступної зими – мережі не витримають. І ймовірні перебої в електропостачанні створять масу проблем для жителів та головний біль для влади. Звичайно, перейти на більш вигідний для міста варіант опалення, будь то електроенергія, газ, біогаз або пелети, можна. Але все це потрібно робити за чітким сценарієм, де всі дії узгоджені заздалегідь, а також є розуміння часу і бюджету на подібний проект. За підсумком в Кам’янському міська влада прислухалися до порад енергетиків та замовила розробку техніко-економічного обґрунтування (ТЕО), яке буде готове в липні 2018 року та дасть відповіді на всі питання», – зазначає керівник офісу стратегічних проектів “ДТЕК Енерго” Ігор Маслов.

Для того, щоб уникнути найбільш складних проблем в майбутньому, Ігор Маслов пропонує скористатися кількома порадами, які зроблять роботу мерів легше, а городяни будуть знати, що їх чекає в найближчий опалювальний сезон. Для цього, на думку експерта, потрібні 5 кроків:

1. Замовити / актуалізувати теплову схему міста.
Схема покаже місту місця, де використання теплотрас ефективно, а де збитково. Можна виконати виробничо-економічний аналіз існуючої системи опалення в розрізі котелень / теплових районів та проранжувати їх за збитковістю. У ряді випадків центральне, дійсно, краще замінити індивідуальним опаленням. Газ, електроенергія, пелети – що краще місто вибирає для себе самостійно. Наприклад, в Павлограді вже розроблена така схема. За нею місто частково залишиться на центральному опаленні від своїх котелень, і частково перейде на індивідуальне опалення. Причому там буде комбінований підхід – з використанням пелет, газу та електроенергії. Коштує теплова схема від 200 тис. до 1 млн грн, термін підготовки 2-5 місяців (залежить від масштабу).

2. Прийняти рішення щодо децентралізації опалення на сесії міськради.
Міськрада насамперед повинна оцінити поточну ситуацію з опаленням, продумати план дій, прийняти зважене рішення і лише потім переходити до конкретних дій. Однак не варто розраховувати на те, що все можна зробити за півроку до нового опалювального сезону. Більш правильно запланувати перехід на індивідуальне опалення в кілька етапів – мінімум на 2-3 роки.

3. Узгодити план дій з усіма учасниками процесу.
Мерія, тепломережа, обленерго та ін. – це всі, хто безпосередньо відповідає за стабільність надання комунальних послуг жителям. Тому всі учасники процесу повинні діяти скоординовано. Плани та дії потрібно постійно обговорювати на рівні представників тепломереж, обленерго та з населенням. У випадку з електроопаленням необхідні великі витрати на посилення мереж. Сьогодні існує єдиний законний механізм реалізації даного завдання – замовити технічні умови у обленерго. Без проведення всіх необхідних робіт місто ризикує повністю залишитися без електроенергії з початком морозів. І ніяка кількість аварійних бригад з проблемою не впорається.

4. Знайти джерела фінансування.
Перехід на індивідуальне опалення потребує суттєвих вкладень. З бюджету міста мери найчастіше виділяють кошти для малозабезпечених жителів, а також на бюджетну сферу. До речі, для бюджетних установ ефективно залучення приватних інвесторів, які на конкурсній основі купують контракти на забезпечення автономного електроопалення. А ось населенню доведеться заплатити за приєднувану додаткову потужність (від 3 до 5 тис. грн в залежності від житла). Відповідно до Закону України “Про ринок електричної енергії”, підключення додаткової потужності здійснюється саме за рахунок замовника. Також потрібно купувати електроопалювальне устаткування (від 3 до 20 тис. грн), яке з поточного року ОСББ можуть набувати на пільгових умовах за державною програмою “теплі кредити”.

5. Активно роз’яснювати деталі проекту людям.
Жителі будь-якого міста хочуть розуміти, як комфортно пройти опалювальний сезон. І тут дуже велика відповідальність влади перед спокусою пообіцяти вирішити проблему за клацанням пальців. Наприклад, городяни повинні чітко знати, що процес займе від 2 до 3 років. Відповідно, перехід на електроопалення можливий в такій пропорції: 15% населення в перший рік, ще 35%, у другому році, а в третій – решта 50%. Добре, якщо для кожного будинку буде закріплена дата відключення центрального опалення і, відповідно, переходу на електричне. В Україні вже є позитивні приклади відходу від центрального опалення – Трускавець, Новогродівка і ін. У всіх випадках мери закрили питання дотування боргів за газ з бюджету, а також забули про поняття “опалювальний сезон” і підготовки до нього. У той же час населення отримало якісне, зручне та більш дешеве опалення.